Afty

Afty jsou nepříjemné vřídky v ústech, které nám mohou neuvěřitelně znepříjemnit život. V ústech se vyskytují někdy jednotlivě, občas v malých shlucích, jejich velikost se pohybuje až do 1 cm. Nejčastěji se vyznačují pálivými pocity v postižených částech ústní dutiny, a to především v průběhu jídla, ve vyjímečných případech může dokonce dojít až k otokům lymfatických uzlin na krku a zvýšené teplotě. Většinou se afty objevují náhle a přetrvávají jeden až tři týdny.

Příčiny vzniku tohoto problému jsou různé: Mohou být důsledkem stresu, který vyvolá přehnanou imunitní reakci na bakterie, které se dutině ústní běžně vyskytují. Na jejich vzniku se pravděpodobně podílejí i hormony (afty se často objevují u žen před menstruací), mohou vznikat i alergickou reakcí na konzervační činidla, některé složky zubních past a ústních vod, rizikovými faktory jsou i používání zubních protéz, rovnátek, popř. zlozvyk kousání rtů a tváří.

Afty postihují hlavně mladé lidi, častěji ženy než muže.

Víte, že...
pravidelná konzumace syrové cibule zabraňuje tvorbě aftů? Cibule obsahuje sloučeniny s antiseptickými vlastnostmi (kvercetin), které zastavují uvolňování zánětlivých látek vznikajících jako odpověď na podráždění alergeny.

Afty - Tipy pro správnou výživuŠkola zdravého vaření