Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba je nevyléčitelná mozková porucha, která poškozuje mozek a mentální funkce. Zpočátku se projevuje velmi nenápadně – postupně dochází ke zhoršování krátkodobé paměti a schopnosti rozhodování. V pokročilých stadiích je to už ztráta řeči a paměti, změna povahy (nepřátelské chování a odmítání komunikace), ztráta funkcí močového měchýře a střev.

Příčina vzniku je stále nejasná – onemocnění se projevuje velkým úbytkem nervových buněk v mozku, především v oblastech řídících paměť a myšlení. Dochází taktéž ke snížení hladiny chemických látek vznikajících v mozku, které jsou nezbytné pro paměť. K příčinám tohoto onemocnění se mohou řadit i genetické dispozice, úrazy hlavy, cévní choroby a některé viry. Dlouhá léta panovalo přesvědčení, že hliník může způsobovat rozvoj Alzheimerovy nemoci, studie v posledních letech však tento názor vyvrátily. Statistiky tvrdí, že touto nemoc bývá postiženo přibližně 10% lidí starších 80 let.

Víte,že...

Zdraví starší lidé s vyššími hladinami beta-karotenu a vitamínu C provádějí lépe paměťové testy na slovní zásobu a rozpoznávací testy než ti, u nichž je hladina těchto látek nižší?

I přesto, že je Alzheimerova choroba nevyléčitelná, existují postupy, které mohou výrazně zpomalit rozvoj tohoto degenerativního onemocnění.

Z doplňků stravy, které jsou velmi účinné pro obnovu mentálních funkcí, je to především ginko biloba (jinan dvoulaločnatý) – pravidelné užívání extraktů z této rostlinky zvyšuje prokrvení mozku a u některých postižených může zlepšit paměť. Navíc se chlubí silnými antioxidačními vlastnostmi, které jsou důležité pro udržení zdravých nervových buněk. Dále je důležité dbát na dostatečný přísun vitamínů B komplexu a lecitinu (popř. cholinu), které přímo podporují mentální funkce. Mezi nově doporučované látky patří i L-karnitin.Škola zdravého vaření