Lékaři pomáhají na základě analýzy vlasů

Natálka byla od útlého věku nemocné dítě. Ve školce vydržela nejvýše jeden den, pak onemocněla nějakou virózou či jinou infekcí. Navíc se z ní stávala bojácná, plačtivá holčička. Maminka s ní obešla všechny možné dětské lékaře, léčitele, homeopaty, nic nepomáhalo. Až potom se od své známé dozvěděla o možnosti vyšetřit Natálce vlasy na zastoupení stopových prvků.

Díky analýze vlasů máme zdravé a veselé dítě

Z vyšetření se dozvěděla, že Natálka má velký nedostatek hořčíku, chybí také zinek a některé další prvky. Po měsíci cíleného doplňování minerálů a vitamínů se Natálka začala měnit. Dnes již vesele běhá po kadeřnictví své maminky a povídá si se zákaznicemi. „Od té doby, co jsme upravili Natálce stravování a začali jsme po konzultaci s lékařem doplňovat prvky a vitaminy, je Natálka zdravá a psychicky úplně jiná,“ tvrdí paní M.

Podobné zkušenosti mají dnes i mnozí dospělí lidé. Internista Milan Nasswettr, který v Olomouci a Dlouhé Loučce vede centrum komplexní vlasové diagnostiky, uvádí příklady pacientů, kterým vypadaly vlasy a na základě cíleného doplňování minerály a vitamíny mají dnes na hlavě hustý porost: "Zdaleka nejde jen o hodnocení kvality vlasů. Analýza stopových prvků ve vlasech nám dává informaci o fungování celého těla, o jeho látkové přeměně a funkci žláz s vnitřní sekrecí."

Proto mohl pomoci ženě, která byla léčena pro sníženou činnost štítné žlázy hormonálními tabletami tak, že se jí udělaly na hlavě lysá kolečka. Analýza vlasů prokázala, že štítná žláza této pacientky má zvýšenou aktivitu a hormony jí škodí. Po vysazení hormonů, úpravě stravy a doplnění minerálů vlasy znovu narostly.

Leopold Brychta, praktický lékař z Veselí nad Moravou, zabývající se akupunkturou a homeopatií, má velmi dobré zkušenosti s léčbou alergií, vysokého krevního tlaku, obezity a cukrovky na základě analýzy vlasů. „Akupunktura pracuje s energií, homeopatie s informací. Jestliže chci postavit dům, nestačí mi informace a energie, musím mít také cihly a jiný stavební materiál. Analýza prvků ve vlasech pomůže určit, který stavební materiál chybí a který musíme doplnit.“ Proto také na cílenou suplementaci doplňky stravy velmi dobře reagují pacienti s osteoporózou a nemocemi pohybového aparátu.

Prevence je levnější než hašení požáru

„Můžeme říci, že každému alergikovi schází hořčík nebo zinek nebo oba dva prvky. Ale jen analýza vlasů nám řekne, který prvek máme doplňovat,“ říká gastroenterolog Jaroslav Orlík z Krnova, který má svou poradnu v Opavě. „Stejně tak nám prozradí, jestli u pacienků s osteoporózou máme doplňovat vápník v kombinaci s hořčíkem nebo jen samotný hořčík. Málokdy totiž pacientka potřebuje samotný vápník bez hořčíku.“

Orlík, Brychta i Nasswettr se analýze vlasů věnují již několik let. V České republice již bylo vyšetřeno přes pět tisíc osob, přesto většina lidí o této metodě dosud neslyšela a také mnoho lékařů ji nezná. Laboratoř z polské Lodže, která analýzu vlasů provádí, pořádá pro lékaře školení v používání této metody, takže postupně přibývá proškolených lékařů.

„Analýza má rozsáhlé použití v prevenci i léčení chronických chorob. Obracejí se na nás lidé, kteří chtějí být dlouhodobě zdraví a chtějí něco pro to udělat. Uvědomují si, že investice do sebe je velmi výhodná. Je to určitě levnější, než dlouhodobá léčba různých chronických stavů. A při současném stavu našeho zdravotnictví bude prevence stále výhodnější. Máme však také mnoho pacientů, kterým standardní medicína nedokázala pomoci a kteří díky analýze vlasů spějí k uzdravení,“ říká Jaroslav Orlík.

Uvedení lékaři i jejich kolegové mají dobré výsledky také s chronickým únavovým syndromem, roztroušenou sklerózou a zajímavé výsledky s pomocí u léčby neplodnosti. „Máme již několik pacientek, které otěhotněly po úpravě životosprávy a cíleném doplňování minerálů a vitaminů na základě provedené analýzy vlasů,“ uvádí Brychta. „Důležité je nejen doplnění prvků a vitaminů, ale také přechod na stravu sestavenou přímo pro metabolizmus dané osoby. Velmi vhodné je, aby si analýzu nechali provést oba partneři,“ dodává Orlík.

Bez inzulínu i pro štíhlou linii

Paní V.K. dokazuje, že úprava jídelníčku podle zásad vhodných pro metabolický typ může přispět ke zhubnutí. Přestože se snažila snížit hmotnost různými způsoby, nedařilo se jí zhubnout. „Proto jsem si nechala odstřihnout vlasy a poslala jsem je na analýzu. Po konzultaci s lékařem jsem se řídila doporučeními a za necelý rok jsem měla o 31 kg míň!“

Vlasy se stříhají u kůže v délce do 4 cm v množství, které vyplní polévkovou lžíci. Je třeba dávat pozor, aby nebyly barvené. Po odstřižení a vyplnění dotazníku se odešlou do laboratoře. Odtud dostanou vyšetřené osoby asi za čtyři týdny výsledky s grafy a obsáhlým komentářem, který jim ukáže, kterých prvků mají v těle nedostatek a kterých nadbytek. Konzultující lékař jim pak také vysvětlí, jak se stravovat a které doplňky stravy mají užívat.

„Nejde jen o množství jednotlivých stopových prvků. Důležitější jsou poměry mezi stopovými prvky. Ty nám říkají, co se v lidském těle děje,“ uvádí Nasswettr.

„Je žádoucí, aby si vyšetřená osoba nechala poradit, jak se stravovat. Dieta, vhodná pro určitý metabolický typ, může jinému člověku uškodit. Teprve cílený způsob stravování vhodný pro dotyčnou osobu dává skvělé efekty,“ tvrdí Brychta.

„Diky cílené suplementaci a úpravě způsobu stravování máme diabetiky, kteří si píchali inzulín, a dnes jsou jen na dietě. Mému kolegovi, který od mládí trpí roztroušenou sklerózou, měl již problémy s močením a viděl pouze černobíle, se upravuje zrak a znovu udrží moč,“ dodává Orlík. „Naši pacienti se zbavují atopického ekzému i jiných alergických projevů.“

AUTOR:
MUDr. Jaroslav Orlík,
Bezručova 36, 794 01 Krnov
Tel. 554 620 596
e-mail: biomol@iol.cz

Objednat analýzu vlasůŠkola zdravého vaření