Angina Pectoris

Hlavním projevem tohoto onemocnění je silný tlak nebo bolest za hrudní kostí. Pokud není srdce dostatečně zásobováno kyslíkem, dochází k takové svíravé bolesti, která může vystřelovat do ramen, paží nebo dolní čelisti. Záchvat může trvat až 15 minut, většinou je typický zvětšováním bolesti do maxima s následným ustupováním.

Angina pectoris má svůj původ v zužování věnčitých tepen, což je přímým důsledkem tvorby aterosklerotických plátů ve stěnách tepen. Pokud se tyto tepny zúží a nemohou dodávat srdci dost okysličené krve, dojde při zvýšené námaze k anginóznímu záchvatu, který se projeví právě popisovanými bolestmi. Angina může vzniknout i v okamžiku, kdy dojde ke křečovitému stahu věnčitých (koronárních) tepen.

V průběhu tohoto onemocnění může vzniknout i srdeční infarkt.

Klasická léčba dokáže zmírnit intenzívní bolesti na hrudi, ale nemůže zastavit fyziologický mechanismus vzniku bolesti.

Pro užívání doplňkových přípravků v průběhu anginy pectoris popř. v prevenci před jejím vznikem platí zásadní pravidlo – užívejte pokud možno co nejširší spektrum přírodních antioxidantů. Tzn. vitamín C, E, beta-karoten, kyselina ellagová, kyselina alfa-lipoová aj. Tyto látky pomáhají zlepšovat stav tepen poškozených aterosklerotickými pláty a blokovat oxidaci LDL (škodlivého) cholesterolu, který je prvním krokem při tvorbě plátů. Doporučená a osvědčená je kombinace L-karnitinu, koenzymu Q10 a Omega-3 kyselin.Škola zdravého vaření