Artróza

Artróza je nepříjemné degenerativní onemocnění kloubů vyskytující se nejčastěji u lidí nad 50 let věku. Toto onemocnění postihuje především velké nosné klouby dolních končetin (kolena, kyčle) a klouby prstů.

Nejznámějšími projevy a příznaky jsou bolesti kloubů při začátku pohybu, při zátěži, omezení hybnosti a tuhnutí kloubů, krepitace (praskání v kloubech).

Klouby osob trpících artrózou postupně ztrácejí chrupavku. V souvislosti s tímto procesem dochází i ke vzniku revmatoidní artritidy, což je chronické onemocnění, při kterém vzniká zánět a dochází k poškození chrupavek i vazivových tkání v okolí kloubu.

Příčiny vzniku těchto problémů jsou různé – nejčastěji jsou však důsledkem dlouhodobého opotřebování a poškození kloubů (nadváha, intenzívní sportovní činnost, těžce pracující popř. lidé s chybným přetěžováním kloubů). Běžnými příčinami jsou i vrozené abnormality postavení kloubu, úrazy či neschopnost organismu regenerovat chrupavčitou tkáň. Při revmatoidní artritidě napadá imunitní systém vlastní klouby a okolní tkáně a dochází k tzv. autoimunitní reakci (u mnoha lidí bývá tento stav důsledkem rodinných predispozic).

Klasická léčba se v případech onemocnění kloubního aparátu zaměřuje především na užívání analgetik (léků tišících bolest), antiflogistik (nesteroidních protizánětlivých léků) a různé léčebné procedury (vodoléčba, bandáže, léčení teplem).

I když artróza a revmatoidní artritida mají různé příčiny, má doplňková léčba mnoho společného. V obou dvou případech se k ochraně buněk před poškozením užívají antioxidanty – vitamín C (optimální příjem 1 gram denně rozdělit do menších dávek), vitamín E (alespoň nad 100 mg denně, v případě užívání léků proti srážení krve je vhodné se poradit s lékařem), zinek (15 mg denně).

K velmi známým a často doporučovaným účinným látkám patří glukosamin – je to cukr, který je jedním ze stavebních kamenů chrupavky a patří k nejúčinnějším látkám zmírňujícím kloubní bolesti. Navíc zvyšuje pružnost chrupavky a působí protizánětlivě. Doporučené dávkování je 3x denně 500 mg této látky nejlépe s jídlem. K zesílení jeho účinku je vhodné užívat navíc zmíněné antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny (jsou silně protizánětlivé, pomáhají snižovat otoky a ztuhlost kloubů, optimální denní dávka by se měla pohybovat nad 1 gram. V případě užívání léků proti srážení krve je vhodné se poradit s lékařem). Na zhodnocení celkových účinků je vhodné si počkat alespoň 1 měsíc.

Všechny uvedené doplňky je možné užívat dlouhodobě při obou typech kloubního postižení a lze je kombinovat i s běžně užívanými analgetiky (acylpyrin, ibuprofen, paracetamol aj.).

V poslední době se tlačí do popředí zájmu účinky extraktu boswelie – obsahují kyselinu boswelovou, která má významné protizánětlivé a antirevmatické účinky a podporuje výstavbu chrupavky.

Z dalších doporučení, kterým můžete věnovat pozornost, je mírná fyzická aktivita (chůze a plavání) a udržování kloubů v teple.Škola zdravého vaření