Arytmie

Poruchy srdečního rytmu, nazývané arytmie, patří mezi nejčastější srdeční onemocnění. Srdce se stahuje stotisíckrát za den a nepravidelný srdeční rytmus může tuto činnost narušit – může se jednat o zdánlivě nevýznamnou záležitost – např. jen jeden vynechaný úder – nebo může mít i závažnější charakter a způsobit, že srdce tepe nepravidelně nebo příliš rychle či pomalu v prodloužených intervalech.

V mnoha případech je příčina vzniku arytmie nejasná. Někdy se projeví po prodělaném srdečním onemocnění i po problémech se štítnou žlázou a ledvinami. Jsou známy případy, kdy arytmii způsobí užívání některých léků, častými příčinami mohou být i nedostatek draslíku nebo hořčíku ve stravě, vysoké dávky kofeinu, alkoholu popř. silný stres.

Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří bušení srdce, pocit dušnosti nebo kratšího dechu, pocit tlaku a pálivé bolesti na hrudi, točení hlavy nebo závratě i krátkodobé ztráty vědomí.

Bohužel neexistuje žádný přímý vztah mezi závažností arytmie a jejím subjektivním vnímáním – např. naprosto bezvýznamná porucha rytmu, která nemocného nijak neohrožuje na životě, může být vnímána velmi nepříjemně a znemožňovat nemocnému běžný život, zatímco mnohem závažnější arytmie nemusí být vnímány prakticky vůbec.

Víte,že... čaj z kozince (astragalu) může pomoci stabilizovat srdeční rytmus?

Arytmie - Tipy pro správnou výživuŠkola zdravého vaření