Astma

Astma je onemocnění, při kterém otéká sliznice v dolních dýchacích cestách, které se tím zužují a omezují proudění vzduchu a tím i dýchání. Při astmatickém záchvatu se zúží i nejmenší dýchací cesty – bronchioly. Nejčastěji se astma projevuje sípavým až písklavým dýcháním, kašlem, nespavostí a napětím.

Astmatický záchvat je vyvolán uvolněním histaminu (ten zvyšuje otok, zánět a silné vylučování hlenu), příčinou jsou vnější i vnitřní faktory a někteří nemocní jsou citliví na obojí. Mezi vnější příčiny patří alergeny (srst domácích zvířat, potraviny, pyl, roztoči, hmyzí bodnutí a různé látky znečišťující prostředí), vnitřní příčiny jsou většinou hůře rozpoznatelné a bývá obtížné se jich vyvarovat – patří sem stres, změny teploty, fyzická námaha, infekce dýchacích cest i různé léky.

Protože je životní prostředí stále více znečišťováno a životní styl mnohých z nás je více uspěchanější, počet nemocných astmatem bohužel stále roste. Toto onemocnění sice vyžaduje lékařskou péči, frekvenci a závažnost záchvatů však můžeme ovlivnit sami.

Astma - Tipy pro správnou výživuŠkola zdravého vaření