Balená voda

Nejčastější alternativou, jak získat kvalitní a chutnou pitnou vodu, je koupit si vodu balenou. V souvislosti s tímto pojmem se většině z nás vybaví klasické 1,5 – 2 litrové láhve, které seženeme prakticky v každém obchodě. Jaké úskalí na nás číhají při pití této vody?

Na pultech obchodů můžeme najít několik druhů balených vod:

  • Přírodní minerální voda – je získávána z osvědčeného popř. certifikovaného přírodního zdroje. Výrobci mají u těchto vod povoleny pouze některé úpravy – filtrací se odstraňují nestabilní látky (sloučeniny železa, síry, arzenu, manganu a jiných prvků). Relativně vysoký obsah rozpuštěných minerálů dává těmto vodám zajímavou chuť.
  • Pramenitá voda - pochází z chráněného podzemního zdroje (většinou hlubinné vrty). Tato voda je vhodná k trvalému přímému požívání dětmi i dospělými, s výjimkou odstranění železa a manganu a ošetřením UV zářením by neměla být jinak upravována. Obsah dusíkatých látek nesmí překročit 25 mg/litr.
  • Kojenecká voda – je nejkvalitnějším produktem na trhu stolních vod. Je získávána z chráněného podzemního zdroje. Kojenecká voda splňuje splňuje nejpřísnější hygienické normy - nesmí být upravována žádným způsobem ani se do ní přidávat jiné látky (výjimkou je ozařování UV zářením a sycení oxidem uhličitým – v tomto případě musí být hodnota pH vyšší než 5). Tato voda je vhodná pro přípravu kojenecké stravy a k trvalému přímému požívání všemi skupinami obyvatel. Z dalších kritérií, které tato voda musí splňovat, je obsah dusičnanů (max. 10mg/l). Kojeneckou vodu bychom měli spotřebovat během 1-2 dní po otevření .

Poslední, v tomto případě nejméně kvalitní kategorií je balená pitná voda – tato voda může pocházet z veřejného vodovodu, ze studní, popř. se jedná o upravenou povrchovou vodu, bývá vždy chemicky ošetřena a je povoleno umělé doplnění některými minerálními látkami (vápník, hořčík, draslík a sodík).

Ke stálému pití pro všechny věkové kategorie jsou vhodné vody kojenecké a pramenité s obsahem rozpuštěných látek 200–500 mg/l. I přesto, že nás reklamy vybízejí k pití některých minerálek, měli bychom se jim vyhnout – příjem většího množství minerálů může způsobit vážné zdravotní komplikace – žádná minerálka neobsahuje skutečně vyvážený obsah a poměr minerálů a stopových prvků, abychom ji pili každý den (zapomeňme na reklamy některých výrobků s patentovaným obsahem minerálů, kde se tvrdí pravý opak). Kromě celkově vysoké mineralizace obsahují minerální vody i velké množství sodíku, jehož nadměrný příjem způsobuje vysoký krevní tlak.

Pokud už se rozhodneme kupovat si balené vody, všímejme si hlavně místa, kde je voda skladována – pokud je voda v PET lahvích vystavována slunečnímu záření a vyšší teplotě, velmi rychle se snižuje její nezávadnost (nejčastěji s tím mívají problémy stánky a malé obchody, podobný problém byl zjištěn i u některých supermarketů – výrobky mohou být v průběhu přepravy skladovány po několik hodin na přímém slunci, kde se při takto vysokých teplotách mohou ve vodě množit mikroorganismy popř. se z obalů vylouhují některé chemické látky).

Takže platí pravidlo - čím je voda starší, tím více může obsahovat škodlivých látek. Vyplatí se proto sledovat etikety s datumem výroby a spotřeby. Pokud už láhev otevřete, vypijte ji co nejdřív (otevřením láhve se do vody mohou dostat některé mikroorganismy).Škola zdravého vaření