Bazální metabolismus

Bazální metabolismus V některých výživových doporučeních a u mnoha různých výpočtů optimálního příjmu energie se setkáte s pojmem bazální metabolismus. Pro zjištění základního příjmu energie nejen u programů kontroly redukce váhy je tento údaj velmi důležitý. O co vůbec jde?

Bazální metabolismus je energie, která je nezbytná pro základní životní pochody v organismu - ve spánku, za normální teploty a za úplného tělesného i duševního klidu. Je to tedy základní látková přeměna našeho těla.

Její energetická spotřeba je orientačně spočítána u mužů na 1700 kcal (7140 kJ) za 24 hodin, u žen pak na 1500 kcal (6300 kJ) – nižší hodnota u žen je způsobena vyšším podílem tukové tkáně, která má nižší energetickou spotřebu než svalová hmota. Pro zajímavost – pokud tyto průměrné hodnoty přepočteme na kratší časovou jednotku, vyjde nám, že za minutu „nicnedělání“ spálíme přibližně 1 kilokalorii (4-5 kJ).

Z celkové každodenní energetické bilance spotřebuje naše tělo nejvíce energie právě na bazální metabolismus. V podmínkách bazálního metabolismu však prakticky nemůžeme žít, protože jakákoli činnost navíc (jídlo, chůze, oblékání apod.) zvyšuje výdej energie až o 20 %.

Celková hodnota bazálního metabolismu je individuální veličinou - výsledné číslo je ovlivněno věkem, tělesnou strukturou, pohlavím i výškou. Energetický výdej je nejvyšší během dětství a dospívání, v průběhu těhotenství a kojení.

S rostoucím věkem hodnota bazálního metabolismu klesá, což se u většiny z nás projevuje nechtěným přibýváním na váze – většina z nás si neuvědomí postupné snižování této hodnoty a při stejném kalorickém příjmu zákonitě dochází k ukládání přebytečné energie do tukových polštářů.

Ilustrační obrázek: © www.abpi.org.ukŠkola zdravého vaření