Bio potraviny často nejsou bio

Pasoucí se krávy na krabicích od mléka nebo obrázek zemědělce, jak ručně sbírá úrodu na pytlíku brambor. U toho nápis přírodní nebo ještě lépe bio. Takto láká na své zboží zákazníky mnoho výrobců potravin, kterým však chybí potřebný certifikát nebo osvědčení.

Tito výrobci klamou spotřebitele. Děje se to jak v Česku, tak i v zemích unie. Potvrzuje to i poslední průzkum organizací na ochranu spotřebitelů v osmi zemích včetně Česka.
"Spotřebitelům se výrobci snaží namluvit, ze zboží se vyrobilo postupem, jenž obzvlášť nezatěžuje přírodu, ačkoli se produkty vůbec neliší od obvyklých výrobků," řekla Birgit Beckova z rakouského spolku pro informováni spotřebitelů "Klame to nakupující, kteří si chtějí koupit potraviny z ekologického zemědělství a jsou za ně ochotni zaplatit i vyšší cenu," dodala Ivana Pickova z českého sdružení na ochranu spotřebitelů.
V Česku tak zástupci spotřebitelské organizace nakoupili jak v obchodních řetězcích, tak ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou asi patnáct druhů potravin od chleba, přes vločky, výživu pro děti až po mražené ryby. "Zjistili jsme, ze opravdu obaly některých výrobku spotřebitele klamou a jsou na nich zavádějící informace," uvedla Pickova.
Podle studie byla většina produktu v průzkumu označena termínem natural, nature, přírodní, 100 % přírodní, řada zboží měla slovo přírodní také v názvu, obchodní značce nebo na etiketě, a to přesto, ze používání těchto výrazů je povoleno pouze v přesně stanovených případech. "Je jasné, že pojmy bio a přírodní se v Česku používají v nadměrné míře," uvedli autoři studie.
To, že výrobci a prodejci v tuzemsku mají problémy například s neoprávněným používáním značky bio, potvrzují i zástupci obecně prospěšné společnosti Kontrola ekologického zemědělství (KEZ). Ta ze zákona kontroluje produkty ekologického zemědělství a navrhuje ministerstvu zemědělství zahájeni správního řízení nebo udělení pokuty. "Výrobcům i prodejcům potravin, kteří používají slovo bio a nemají potřebné osvědčení, hrozí správní řízení a pokuta," uvedl Kamil Pecka z KEZ. Osvědčení přitom musí mít výrobci, prodejci je vsak musí zkontrolovat.
Ministerstvo zemědělství už v minulosti dalo pokuty nebo zahájilo správní říizení v několika případech, například s výrobci olejů, piva nebo vajec. Výrobce jogurtu, společnost Rajo, tak například dostal pokutu ve výši 150 tisíc korun za opakované uvedení jogurtu s názvem ProBio na trh bez potřebného osvědčení.
Klamou obchodnici ve všech zemích, kde ochránci spotřebitelů výzkum provedli, tedy v Rakousku, Dánsku, Itálii, Norsku, Rumunsku, Slovinsku a Spojených státech. Nejvíce klamných znaků našli ochránci na konzervách tuňáků a na baleních kávy. Spotřebitelské organizace na zaklade studie vyzvaly ke zpřísnění legislativy v členských zemích unie.

Klamáni zákazníků však vnímá jako potíž i Evropská komise. Už v minulem roce upozornila na to, ze potravinářské výrobky obsahuji velké množství zavádějící a klamavé reklamy. Komisař David Byrne loni předložil nový zákon, který má změnit pravidla prodeje a propagace jídla, potraviny by měly obsahovat jenom ty informace, které jsou založené na vědeckých základech.

Zdroj: AgrisŠkola zdravého vaření