Bronchitida

Bronchitida je akutní nebo chronický zánět průdušek (dolních cest dýchacích, které vedou do obou plic), v mnoha případech se jedná o přechodné onemocnění jako následek nachlazení nebo chřipky. Na vzniku bronchitidy se může podílet rozmnožení virů nebo bakterií, které mají pak za následek nahromadění sekretu a hlenů na sliznici dýchacích cest. Ten způsobuje neustálý kašel, který se může zhoršovat v případě, když jsou hleny infikovány.

Bronchitida může být akutní i chronická. Akutní forma se vyznačuje horečkou (může trvat až několik dní) a kašlem, který přetrvává několik týdnů. Při chronickém zánětu průdušek je kašel průvodním jevem až několik měsíců, periodicky se však může vracet.

Příčiny vzniku zánětu průdušek jsou různé – akutní bronchitida má svůj původ v běžném nachlazení či chřipce. Kašel bývá často suchý (bez vykašlávání hlenu), nemusí být vždy bakteriálního původu a nezabírá na antibiotika. Je většinou provázen virózami. Pokud dojde k bakteriální infekci, objevuje se zbarvený hlen a nasazují se antibiotika. Chronická bronchitida vzniká dlouhodobým drážděním dýchacích cest – tabákovým kouřem, znečištěným ovzduším, prachem.


Víte, že… lidé s bronchitidou mívají často potíže při jídle? Měli by se proto vyvarovat jídel, která se musí dlouho a důkladně žvýkat (např. maso, syrová zelenina apod.)

Bronchitida - Tipy pro správnou výživu

Měli bychom mít na mysli, že užíváním vybraných doplňků stravy především předcházíme nachlazení a běžným virovým infekcím, a to tak, že podporujeme imunitní systém.

Jedním z nejdůležitějších a taktéž nejznámějších přípravků je vitamín C – společně s bioflavonoidy se podílí na likvidaci virů v dýchacích cestách a podporuje hojení poškozené plicní tkáně. Užíváním extraktů třapatky (echinacea) podpoříme imunitu, navíc se tento přípravek chlubí silnými antibakteriálními a antivirovými účinky. Vhodné je také zařadit do programu užívání multivitamínových přípravků s obsahem zinku – ten je součástí antioxidačních enzymů, které naše tělo vytváří a tím přispívá v podpoře imunity našeho těla.

Pravidelné pití čaje z mateřídoušky pomáhá při akutní bronchitidě zřeďovat hlen.

Pokud jste náchylní k opakovaným zánětům průdušek, měli byste se také vyhýbat kouření, nepoužívat aerosolové výrobky (spreje na vlasy, deodoranty) a pít dostatek tekutin (dehydratace zahustí hlen a zhorší vykašlávání).Škola zdravého vaření