Celulitida

Název celulitida vznikl z označení cellulite, kterým francouzští lékaři označovali zvláštní druh hrudkovitého tuku u žen. V češtině se pro tento jev používá výraz "pomerančová kůže" (název celulitida současně označuje i bolestivý zánět tkání, což je zcela jiné onemocnění). Celulitida postihuje především ženy, nejčastěji na stehnech, hýždích, někdy také na pažích a podbříšku.

O příčinách vzniku tohoto problému se na celém světě dlouho vedou odborné diskuse – někteří odborníci ji přisuzují dědičným vlohám, některé zdroje ji dávají do souvislosti s obezitou (celulitida se však velmi často vyskytuje i u štíhlých dospívajících dívek), alternativní medicína tvrdí, že za ni mohou nahromaděné toxické látky v podkožní tkáni (k tomuto jevu dochází při neprůchodnosti lymfatických cest). S největší pravděpodobností je však tento problém vyvolán kombinací několika faktorů, a to především poruchy podkožního vaziva, hormonální nerovnováhy (mezi ženskými hormony progesteronem a estrogenem, je dokonce prokázán vztah mezi zvýšeným výskytem "pomerančové kůže" a užíváním antikoncepce), dále poruchy tvorby kolagenu a často se uvádí i nevhodná výživa (pokud dívky od útlého věku konzumují příliš mnoho sladkostí a současně mají k celulitidě dědičné dispozice, může se v průběhu několika let toto onemocnění rychle rozvinout).

U mladých žen jsou vnější projevy celulitidy na kůži méně patrné, protože jejich tkáně jsou pružné. S rostoucím věkem, kdy se podkožní zásoby tuků zvětšují, vzniká už typická pomerančová kůže (nechtěné hrbolky a důlky na různých partiích, u pokročilejších stadiích se mohou objevovat i otoky).

Celulitida - Tipy pro správnou výživuŠkola zdravého vaření