Celulitida - Tipy pro správnou výživu

Vzhledem k tomu, že je známa spousta různých příčin vzniku celulitidy, není možné tvrdit, že existuje jeden zaručený postup, jak se problému zbavit, popř. jedna účinná dieta. Bohužel, zázračný prostředek skutečně neexistuje, v praxi vyzkoušenou a poměrně účinnou variantou je však dlouhodobé a poctivé dodržování speciálního komplexního programu.

V prvé řadě by mělo dojít k celkové změně stravovacích návyků:
Zapomeňte na bílé pečivo, tučné maso, jakékoli mléčné výrobky s vyšším obsahem tuku, majonézy, potraviny s vysokým obsahem kuchyňské soli, jakékoli sladkosti, snižte příjem alkoholu (kromě doporučeného množství červeného vína) a určitě omezte kouření (nikotin a některé další látky z cigaretového kouře zhoršují látkovou výměnu).

Do jídelníčku zařaďte více čerstvé zeleniny a ovoce, ryby a celozrnné výrobky.

Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou bychom měli dodržovat, je pravidelný a řádný pitný režim – nejlepší je čistá voda a bylinné čaje (příjem tekutin je silně individuální, v průměru by se měl u dospělého člověka pohybovat mezi 2-3 litry denně).

Z doplňků stravy zvolte:

  • Omega-3 mastné kyseliny – minimálně 3x denně 500mg
  • L-karnitin – pravidelně 1000 mg denně
  • směs antioxidantů
  • vitamíny C, E, beta-karoten aj.
  • extrakty některých rostlin – např. Ginko biloba, jadérka vinných hroznů
  • pro rychlejší odstranění toxických látek zkuste detoxikační kůru přípravkem obsahující extrakty YUCCY

V boji proti celulitidě je velmi důležitý pohyb (optimální je kombinace aerobní a anaerobní aktivity, tj. aerobik, různé hry, cyklistika plus posilovna). Svůj význam mají i masáže – ať už klasické či lymfatické (často bývají spojené se zábaly a elektrostimulací). U masáží dávejte pouze pozor na podkožní podlitiny, křečové žíly a žilní trombózu.

Často používanou, relativně levnou a především pohodlnou metodou je použití různých krémů na celulitidu – v kombinaci s výše uvedenými metodami skutečně mohou fungovat, pouze nekupujte žádné levné přípravky, většinou jsou neúčinné.
Boj s celulitidou je sice běh na dlouhou trať, dodržováním zde popsaných postupů však zlepšíte nejenom svůj vzhled, ale upevníte i celkové zdraví.Škola zdravého vaření