Co ovlivní naše zdraví?

Zdravá strava

Ovlivní celý trávicí a srdečně cévní systém. Je důležité si hlídat nízký obsah jednoduchých cukrů a živočišných tuků, dostatek vlákniny (v podobě celozrnných výrobků a zeleniny) a pravidelný pitný režim. Spousta z nás zapomíná na střídmost – máme na výběr obrovské množství různých potravin, z nichž si vybíráme přemíru sladkostí, alkoholu a nevhodných tuků. V moderním světe začíná být problém obezity brán skutečně vážně.

Relaxace

Jakékoli stresové faktory, které na nás každý den působí, mohou způsobit řadu psychických komplikací, z nichž mnohé vyústí v konkrétní tělesné nemoci. Pokud nejste schopni se těmto stresujícím situacím vyhnout, naučte se alespoň pravidelně relaxovat, nejlépe v soukromí pomocí meditace nebo různých koupelí.

Kouření

Aktivní i pasivní kouření negativně ovlivní délku života, výrazně ovlivní riziko vzniku nemocí srdce, cév, dýchacího systému a vzniku rakoviny. Kouření společně se stresem patří mezi nejnebezpečnější vlivy působící na naše zdraví.

Stres

Stres plynoucí ze zaměstnání i soukromí negativně ovlivní celé tělo. Stále častěji se objevují názory, že stres je příčinou vzniku až 70% různých nemocí. Naučte se ho odbourávat pomocí relaxace a vyhněte se mu především změnou životního stylu.
Znečištěné prostředí

Znečištěné prostředí, ve kterém žijeme, negativně ovlivní celé tělo. Nezáleží na tom, zda je znečištěno chemicky, prachem nebo hlukem, vždy nás vzdaluje od přirozeného prostředí, pro které jsme byli stvořeni.
Sport

Přímo ovlivní pohybový, cévní i dýchací systém. Pravidelná a především přiměřená forma pohybu udržuje naše tělo v kondici, podporuje správný rozvoj a fungování kostí, kloubů, svalů, pozitivně ovlivní i naši náladu a tím může omezit rozvoj některých psychických chorob. Vždy dávejte důraz na výběr vhodné formy fyzické aktivity, ne každý je stvořen pro podávání nadlidských výkonů.Genetika

Ovlivní délku života a dispozice k nemocem. Geny, které jsme zdědili po rodičích, zatím ovlivnit neumíme, takže např. s délkou života manipulovat nemůžeme. Některým dědičným chorobám však můžeme předcházet popř. zmírnit jejich rozvoj – nejčastěji preventivním vyšetřením, zdravým životním stylem a racionální stravou.Škola zdravého vaření