Deprese

V současné době jsou deprese stále častějším onemocněním. Je to problém celého těla - postihuje nervovou soustavu, myšlení i celkové chování, ovlivňuje chuť k jídlu, spánek a veškeré naše pocity.

Existují různé její formy – od mírných depresivních stavů (dystymie) až po těžké (manické) deprese. Nejtěžší formou je melancholie, která může vést k sebevražedným myšlenkám a naprosté neschopnosti nemocného vykonávat jakoukoli činnost.
Existuje nespočet různých příčin vzniku depresí – nejčastější z nich je nerovnováha hladiny neurotransmiterů (chemických látek ovlivňujících funkci mozku), mezi další pak můžeme zařadit různé stresující události v našem životě - trauma, smrt v rodině, ztráta zaměstnání, rozvod aj. Významnou roli hrají také poruchy funkce štítné žlázy, nadměrná konzumace cukru a alkoholu, alergie na potraviny, nedostatky ve výživě a dědičné faktoru. V severských zemích (Skandinávie) je typická tzv. sezónní deprese – vzniká z nedostatku denního světla a u postižených vyvolává letargii, únavu, smutek.

Víte, že… aminokyselina tryptofan podporuje v mozku tvorbu neurotransmiterů serotoninu, který pomáhá regulovat náladu? Bohatým zdrojem této látky jsou některé ryby (losos) a mléčné výrobky.

Deprese - Tipy pro správnou výživuŠkola zdravého vaření