Dna - Tipy pro správnou výživu

O dnu se jedná tehdy, když krevní testy prokáží vysokou hladinu kyseliny močové a je postižen některý kloub. Většinou se předepisují léky, které podporují vylučování kyseliny močové, čímž se zpomalí tvorba jejich krystalků.

Pokud jsme náchylní k tomuto onemocnění popř. už bojujeme s jeho projevy, měli bychom nejdříve změnit svůj jídelníček – tzn. vyhnout se potravinám bohatých na puriny (vnitřnosti, některé ryby, drůbež, špenát, rajčata, okurky, luštěniny), zvýšit příjem tekutin (nejlépe čistá voda optimálně v kojenecké kvalitě - podporuje vylučování kyseliny močové), pokud možno nejíst žádné maso, smažená jídla, bílé pečivo a nepít alkohol (všechny tyto potraviny přímo zvyšují tvorbu kyseliny močové). Také je vhodné se vyhnout nápojům s obsahem kofeinu. Častou příčinou vzniku záchvatů dny bývá nadváha – v tomto případě se vyhýbejte drastickým dietám (náhlé omezení příjmu stravy vyvolává po několika dnech zvýšenou tvorbu kyseliny močové v krvi).

Doporučuje se vyhýbat acylpyrinu (způsobuje zadržování kyseliny močové), částečně lze příznaky dny zmírnit některými protizánětlivými léky (např. ibuprofen).

Časté záchvaty dny může podpořit i nedostatek některých živin – např. deficit kyseliny pantotenové (vitamín B5) a vitamínu E zvyšuje produkci kyseliny močové.

Do svého jídelníčku proto zařaďte zeleninu a ovoce (kromě výše jmenovaných luštěnin, špenátu apod.), celozrnné zdroje potravin, semena, ořechy.

Pokud dojde k záchvatu, jezte velké množství třešní a jahod (popř. pijte pravidelně jejich šťávu), z doplňků výživy užívejte přírodní vitamín E, extrakty z vojtěšky (alfalfa), lecitin a omega-3 mastné kyseliny (rybí tuk) – významně snižují produkci kyseliny mléčné.


Víte, že...

Účinnou metodou, jak omezit problémy spojené s dnou, je tzv. apiterapie? Při ní se injekčně aplikuje včelí jed popř. se lidé nechají přirozeně popíchat včelami. Včelí jed v tomto případě působí protizánětlivě a podporuje imunitní systém.Škola zdravého vaření