Domácí vodní filtry

I přesto, že výroba a distribuce balených vod je velmi prosperujícím byznysem, stále větší počet lidí se ohlíží po jiných, z dlouhodobé perspektivy levnějších možnostech získání kvalitní a chutné pitné vody. V okamžiku, kdy zjistíme, že to, co nám teče z vodovodního kohoutku, neodpovídá našim představám o kvalitní pitné vodě a kupovat vodu balenou se nám z různých důvodů nechce, většina z nás zvolí možnost koupě nějakého přístroje, který kvalitu naší vody zlepší. Respektive měl by zlepšit. Různých zařízení na doúpravu pitné vody (sice nesprávný, ale zažitý název vodní filtry) existuje nespočet, v následujících článcích zkusme z nezávislého pohledu zhodnotit ty nejčastější možnosti, které máme na českém trhu k dispozici. Tyto přístroje fungují na různých principech, které si objasníme v jednotlivých článcích. Obecně však můžeme říci, že většina z nich kombinuje několik způsobů úpravy vody, protože každá metoda odstraňuje pouze vymezený okruh kontaminantů. Společně pro všechny platí jedno pravidlo – všechny takové přístroje vyžadují pravidelnou údržbu.

Nejčastější chyby domácích vodních filtrů můžeme shrnout do několika bodů:

 • účinnost není většinou stejná po celou dobu udávané životnosti

 • z vody jsou kromě prokazatelně škodlivých kontaminantů odstraňovány i zdraví prospěšné látky (většinou minerály a stopové prvky – vápník, hořčík, fluoridy apod.)

 • některé typy filtračních vložek přístrojů podporují množení mikroorganismů

 • mnohé přístroje uvolňují do filtrované vody nežádoucí látky – je to způsobeno buď nekvalitní filtrační vložkou nebo nevhodně zvoleným materiálem ze strany výrobce

 • mnoho výrobců slibuje, že jejich přístroj odstraní i takové látky, se kterými si ve skutečnosti neporadí

 • ne všichni výrobci podávají jasný a srozumitelný návod k použit a manipulaci s přístrojem

 • filtrační vložky některých systémů zdaleka nevydrží to, co slibuje jejich výrobce či distributor

Pokud se rozhodnete pro koupi nějakého typu domácího vodního filtru, řiďte se následujícími pravidly:

 • vybírejte takový přístroj, který prokazatelně řeší právě Váš problém s vodou – tj. odstraňuje ty látky, které se ve vodě vyskytují ve vysokých koncentracích – dodavatelé pitné vody (vodárny) jsou povinni na požádání dát zdarma aktuální informace o kvalitě dodávané vody, takže se nerozpakujme informovat i o těchto věcech. Pokud máte vlastní zdroj vody (studnu), je lepší provést opakovaný rozbor vody

 • při výběru vodního filtru si ověřujte informace o jeho schopnostech (výkon, účinnost, záruční servis, ceny náhradních dílů včetně filtrační vložky, kterou budete muset pravidelně kupovat). V návodu by mělo být jasně uvedeno, které látky je přístroj schopný odstranit a které ne – pokud tyto informace nenaleznete, nekupujte jej.

 • nekupujte přístroje na bázi reverzní osmózy (důvody najdete v následujících článcích)

 • nedávejte filtrovanou vodu kojencům – žádný přístroj se nechlubí schopností dávat vodu v takové kvalitě.

Série článků o domácích vodních filtrech:

 1. Filtry s aktivním granulovaným uhlíkem
 2. Filtry s uhlíkovými bloky
 3. Keramické filtry
 4. Ultrafialové lampy
 5. Domácí destilační systémy

Další články jsou v přípravě.Škola zdravého vaření