Ekzém

Ekzém (dermatitida) je onemocnění kůže, které vytváří zánětlivé, zarudlé a často se olupující skvrny na kůži končetin, obličeje i hlavy.

Ekzém bývá často vyvolán alergií na některé potraviny, pyly či zvířecí srst, může být podmíněn i geneticky. V organismu lidí trpících ekzémem je větší množství histaminu, který uvolněním do kůže vyvolává alergickou reakci. Časté jsou i případy, kdy dochází ke vzniku ekzému při styku kůže s alergeny (rostlinami, kovem, barvami), popřípadě může být vyvolán i suchým vzduchem, stresem, sluněním. Pokud někdo trpí křečovými žilami a nedostatečným prokrvením dolních končetin, může se v takto postižené oblasti vyskytnout tzv. varikózní (nepravý) ekzém – projevuje se šupinatou kůží, která je velmi náchylná k infekcím.

Lidé postižení ekzémem by měli vynechat ze stravy všechny potraviny, které mohou vyvolat alergickou reakci – nejčastěji to bývá mléko, vejce, čokoláda, pšenice, ořechy, jahody, jižní ovoce. Navíc je vhodné věnovat pozornost i oblečení – vyhýbat se látkám, které dráždí kůži (nejvhodnější je bavlna).

Ekzém - Tipy pro správnou výživuŠkola zdravého vaření