Endometrióza

Endometrióza je onemocnění, při kterém pronikají částečky děložní sliznice (endometria) mimo dělohu a usazují se na jiných místech – nejčastěji ve vaječnících, vejcovodech, děložních vazech, žlučníku nebo střevech. Působením některých hormonů (estrogenu) dochází k tomu, že sliznice dělohy bobtná krví - pokud tato krev nemůže normálně odtékat, způsobuje vznik cyst, srůstů a zánětů a v mnoha případech jsou pak průvodním jevem velmi silné bolesti.

Příčiny vzniku takových problémů jsou různé – mohou to být genetické poruchy, nadměrná tvorba estrogenů, zpětná menstruace (krev je z dělohy vtahována zpět do vejcovodů a vnese i endometriální tkáň) popř. i následek vysokého příjmu toxinů z okolního prostředí.
Nejčastějšími příznaky jsou bolesti v době menstruace a ovulace, časté krvácení mezi periodami, bolestivý pohlavní styk nebo silné a nepravidelné krvácení.

Endometrióza je jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti.

Víte, že... ženy, které mají nedostatek omega-3 mastných kyselin ve stravě, trpí zvýšenými menstruačními potížemi?


Endometrióza - Tipy pro správnou výživu

Doporučené alternativní metody sice problémy endometriózy zcela nevyřeší,mohou však významně pomoci v mnoha směrech.

Běžně jsou doporučovány extrakty z drmku a ploštičníku, které pomáhají stabilizovat hormonální nerovnováhu, která může zhoršovat bolesti způsobené endometriózou. Pokud jsou menstruační bolesti příliš velké, zařaďte do programu kombinaci vápníku, hořčíku a omega-3 kyselin.

Do stravy zařaďte pravidelně sojové výrobky (obsahují fytoestrogeny, které pomáhají vyrovnat účinky estrogenu). Pravidelné fyzické cvičení potlačuje nepříjemné příznaky a v některých případech může předcházet vzniku samotné endometriózy.Škola zdravého vaření