Epilepsie - Tipy pro správnou výživu

Doplňky stravy mohou zajímavým způsobem podpořit léčbu tohoto onemocnění a zlepšit celkový stav, pacienti užívající antiepileptika však nesmějí v žádném případě léčbu přerušit nebo snížit dávky bez doporučení lékaře (žádné přírodní prostředky v tomto případě nemohou být náhradou za předepsané léky, pouze doplňují nedostatek některých důležitých látek, který může přispívat ke vzniku záchvatu nebo pomoci zvládat jednotlivé záchvaty. V některých případech mohou doplňky umožnit snížení dávky antiepileptických léků, rozhoduje však o tom ošetřující lékař).

Nejčastěji jsou v průběhu podpůrné léčby padoucnice doporučovány vitamíny B komplexu (účastní se tvorby mozkových chemických látek – neurotransmiterů – které přenáší nervové vzruchy). Nejdůležitějšími z celé skupiny je kyselina listová a vitamín B6, pro dosažení lepšího efektu je ale vhodnější užívat celý B komplex, protože tyto vitamíny účinkují nejlépe společně.

Pro posílení dobré funkce nervů a mozku užívejte vápník a hořčík.

Jedna z teorií vzniku padoucnice uvádí, že záchvat je vyvolán poškozením tukových membrán nervových buněk – proto je vhodné užívat pravidelně přírodní formu vitamínu E (svými antioxidačními vlastnosti může potlačit chemické změny, které vedou k takovému poškození, dlouhodobě doporučená denní dávka by se měla pohybovat nad 100 mg) a lecitin (zlepšuje využívání vitamínu E v těle a současně obsahuje látky, které stabilizují mozkovou činnost).

Lidé postižení epilepsií by se měli vyhýbat konzumaci alkoholu (snižuje účinky antiepileptických léků) a zvýšené fyzické námaze (únava může zvyšovat náchylnost k záchvatům).Škola zdravého vaření