Fitness

Fitness

Fitness je v posledních několika letech velmi oblíbenou a rozšířenou pohybovou aktivitou, které se věnují jak ženy, tak i mužská část populace. Je to ucelený systém cvičení, která vedou především k zvýšení fyzické výkonnosti, vytvarování postavy a redukci podkožního tuku – nemluvíme tedy jen o silovém tréninku a monotónním zvedání činek, jako je tomu u kondiční kulturistiky. Fitness v sobě totiž zahrnuje i aerobní trénink na speciálních trenažérech a intenzívní protahovací cvičení (strečink).

Právem tedy o sobě může tvrdit, že je skutečně účinnou metodou k dosažení nejen skvělé fyzické kondice, ale i psychické pohody a zdravé dávky sebedůvěry (především ženy pomocí fitness cvičení skvěle upravují problémové partie - hýždě, stehna, boky a horní polovinu těla, u mužů je to především touha po nabrání přiměřeného množství svalové hmoty a zlepšení pohybových schopností).


Fitness je tedy spojeno s posílením a zpevněním těla s důrazem na pohybovou aktivitu a racionální stravování, čímž můžeme tuto aktivitu zařadit do zdravého životního stylu. 


Ze západu k nám postupně proniká tzv. firemní fitness – ten se využívá nejen k úpravě životního stylu u zaměstnanců firem a prevenci vzniku některých onemocnění, ale i jako jistý způsob motivace a posílení soudružnosti pracovního kolektivu.

I u fitness (stejně jako u každé pohybové aktivity) bychom měli dávat pozor především na důkladné rozcvičení (rozehřátí + strečink) a následné protažení a uvolnění po skončení tréninkové jednotky – minimalizujeme tím riziko svalových zranění a svalových dysbalancí. Je vhodné občas do celého cyklu zařadit i rekondiční a regenerační masáže.

Ilustrační obrázek: © Pixmac.czŠkola zdravého vaření