GM kvasinka vyrábí lék proti malárii

Vědcům se pomocí genetické modifikace podařilo přimět kvasinky vyrábět artemisinin. Tento lék proti malárii byl až dosud získáván z pelyňku Artemisia annua, napsal britský deník Guardian.

V posledních letech si malaričtí parazité vyvinuli rezistenci téměř vůči všem léčivům dostupným na trhu. Po účinném artemisininu proto nesmírně stoupla poptávka, poté pochopitelně vzrostla i jeho cena. Větší a efektivnější produkci léku bránilo zejména to, že rostliny pelyňku rostou pomalu a prospívají pouze ve speciálních klimatických podmínkách. Podle nejnovějších výsledků vědeckého výzkumu však může být artemisinin vyráběn ve velkém pomocí geneticky upravených kvasinek, napsal Guardian.

Jay Keasling z Kalifornské univerzity podle Guardianu řekl, že s pomocí kvasinek je možné lék vyrábět po celý rok, a tak léčba malárie bude stát pouhý zlomek dnešní ceny. "Léčba bude o mnoho levnější než dnes a navíc při tomto biologickém procesu nebudou, na rozdíl od pěstování rostlin, hrát roli faktory jako počasí a momentální politické klima," řekl profesor Keasling. Vědci geneticky upravili kvasinku Saccharomyces cerevisiae tak, aby začala vyrábět artemisinin. Protože kvasinky artemisinin z buňky vylučují, je velmi snadné jej sbírat a upravit pro léčebné účely.

Malárie patří mezi nemoci, které lidstvo nejvíce decimují. Každoročně jí onemocní 300 až 500 milionů lidí a více než milion z jich nemoci podlehne. Na výzkum, který hledal možnost výroby levného antimalarika pomocí geneticky upravených mikrobů, přispěla 43 miliony dolarů Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Podle článku Iana Samplea v deníku Guardian Hana Hermová

www.ekolist.czŠkola zdravého vaření