Hubneme zdravě?

Celý západní svět je posedlý dietami. Reklamy v médiích nám idealizovaly vzhled štíhlých modelek a neohrožených svalovců a na základě naší touhy po těchto nereálných tělesných proporcích nám servírují různé typy diet mnohdy založených na pohodlném užívání některých nabízených produktů. Ať už jsou důvody pro dodržování diet zdravotní nebo kosmetické, redukce naší váhy nemusí být založena jen na drastickém omezování našeho jídelníčku a užíváním "zázračných" hubnoucích přípravků.

Nadváha a obezita je celosvětovým problémem nejčastěji postihující vyspělé státy. Je řešen stále intenzivněji, bohužel však bez větších úspěchů. Na straně jedné oficiální instituce připouští, že stále neznají universální způsob, jak obezitu léčit nebo ji předcházet, na straně druhé nás výrobci potravních doplňků bombardují reklamami na zázračné a stoprocentně účinné přípravky, které nás zbaví nadbytečných a nechtěných tukových polštářů.

Proto, abychom pochopili, co vlastně skutečně funguje a je účinné a jakým radám a doporučením se máme vyhýbat, je nutné znát nejenom základní principy fungování našeho těla, ale také prokázaný účinek nejčastěji používaných a propagovaných látek v doplňkové výživě.

Je smutným faktem, že lidé trpící skutečnou obezitou a jejími negativními dopady na naše zdraví se nejčastěji nechávají strhnout vábením reklam na mnohdy nesmyslné a nefunkční přípravky slibující zázračné zhubnutí. A přitom je vše jenom otázkou informovanosti v oblasti, která si říká zdraví. Zdraví máme jen jedno a záleží jen na nás, jak se o něj postaráme. Zničit si tělo dietami a být kamarád s jo-jo efektem umí spousta lidí, stačí se jen rozhlédnout po okolí a zaposlouchat se do debat svých kamarádů a známých.

Co bychom tedy měli udělat pro to, aby naše snažení nebylo zbytečné a dosáhli vytouženého účinku? V následujících článcích se budeme věnovat problematice hubnutí a diet obecně, uděláme maximum pro to, aby informace zde prezentované byly stručné, výstižné a především měly praktický význam.Škola zdravého vaření