Hypertenze

Hypertenze (vysoký krevní tlak) je velmi rozšířeným zdravotním problémem, který postihuje lidi různého věku a pro nedostatek zjevných příznaků získal pověst tichého zabijáka.

Krevní tlak je síla, kterou vyvíjí krev při průchodu v tepnách a žílách – vše je řízeno srdcem, mozkem, nervy, ledvinami a krevními cévami. Měří se ve dvou hodnotách – systolický (horní hodnota) je tlak při srdečním stahu (systole), kdy je krev vypuzována ze srdce do tepen, a tlak diastolický (spodní hodnota) – ten je zachycený v okamžiku, kdy se srdce uvolňuje. Normální krevní tlak je 120/80 (systolický/diastolický) popřípadě nižší.

Normální krevní tlak běžně kolísá, pokud však setrvává dlouhodobě na vysokých hodnotách, označuje se jako hypertenze (= vysoký krevní tlak) – jeho hodnoty přesahují 140/90.

Příčiny vzniku vysokého krevního tlaku jsou přibližně u 80% populace neznámé – většinou se jedná o kombinace faktorů jako jsou nadváha, vysoký příjem alkoholu a soli, užívání hormonální antikoncepce, stres.

Příčiny vzniku sekundární hypertenze však už známé jsou – řadí se mezi ně cukrovka, aterosklerotické změny cév, těhotenství, zvýšená funkce štítné žlázy, některé vedlejší účinky léků apod.

Obecně platí, že muži jsou k vysokému krevnímu tlaku dvakrát náchylnější než ženy.

Hypertenze - Tipy pro správnou výživuŠkola zdravého vaření