Kalanetika

Kalanetika

Kalanetika je cvičení, pomocí kterého můžete účinně posílit a vymodelovat celé tělo. Na rozdíl od některých jiných způsobů trápení těla (aerobic, squash apod.) se kalanetika chlubí tím, že je k našemu tělu mnohem šetrnější - tedy žádné prudké pohyby, skákání, hopsání... Mnoho žen se začne o kalanetiku zajímat v okamžiku, kdy zjistili, že zatížení při jiných aktivitách je buď nezvládnutelné nebo je prostě nebaví. V čem spočívá kouzlo kalanetiky?

Kalanetika obsahuje pouze cviky, které probíhá ve statických polohách – skládají se převážně z malých jemných pohybů a velkého počtu opakování (40-50). Principem tohoto na první pohled jednoduchého způsobu posilování je správná a bezvadně provedená technika každého cviku.

Velkou výhodou je, že toto cvičení nezatěžuje (narozdíl od mnoha jiných) naše klouby a skvělým způsobem protáhne celé tělo. Kalanetika vás doslova a do písmene naučí, jak svaly uvolnit, abyste je mohly posílit. Jak je to možné? Při kalanetickém cvičení svaly napínáte a současně protahujete (protažení je jedna z nejdůležitějších a bohužel nejvíc zanedbávaných součástí každého cvičení – toto platí o všech druzích sportů). Tím se zvětšuje pružnost a současně síla těch svalových skupin, které v běžném životě většinou příliš nezapojujeme. Kalanetika ale není jako mnohá jiná posilovací cvičení, jejichž cílem je vybudování svalové hmoty – tady svaly staticky posilujete a současně protahujete a uvolňujete. Nejčastěji pomocí kalanetiky zpevníte a zformujete oblast stehen, zadeček, břicho a prsní svaly – tedy ty nejatraktivnější a současně nejproblematičtější partie.

Má tedy význam začít se věnovat kalanetice? Určitě ano. Kalanetika je vhodná pro každého v jakémkoli věku, nesportovce i sportující populaci jako doplňkovou součást strečinku či posílení zanedbaných svalových skupin. Pomocí kalanetiky se za poměrně krátkou dobu naučíte správně zapojovat jednotlivé svalové skupiny a tím lépe ovládat své tělo. Platí samozřejmě pravidlo, že i tomuto cvičení, pokud chceme očekávat konkrétní výsledky, se musíme věnovat pravidelně, nejlépe každý den. tomuto cvičení nepotřebujete žádnou speciální výbavu (nářadí, zvláštní obuv ani oblečení) – cvičit můžete bez problému doma, postačí jen podložka (koberec, deka) a židle nebo pohovka. A co víc – při kalanetice se příliš nezadýcháte ani nezpotíte. Jak jednoduché...

Tipy pro cvičení:

  • Každé cvičení začínejte lehkým protažením celého těla
  • Cvičte svým vlastním tempem a s nikým nesoutěžte
  • Nikdy nepoužívejte sílu
  • Buďte neustále uvolnění
  • Všechny pohyby provádějte pomalu a důkladně
  • Každé cvičení ukončete závěrečnou relaxací

Ilustrační obrázek: © Pixmac.czŠkola zdravého vaření