Karnitin

Není to tak dlouho, co se stal karnitin hitem č.1 na našem trhu,a to především v souvislosti s hubnutím. Disponuje skutečně tak zázračnými účinky, jak uvádí výrobci této moderní látky?

Podívejme se na něj blíže.
Hlavním úkolem této látky v těle je oxidace (rozkládání) tuků. Tělesný tuk se ukládá v tukových buňkách, ale jako energetický zdroj se spaluje pouze v mitochondriích svalových buněk. Aby se tuk přesunul z tukových buněk do buněk svalových, je zapotřebí právě karnitinu. Platí pravidlo - čím vyšší je hladina karnitinu ve svalu, tím více tělesného tuku se může přesunout a spálit.

Kde karnitin získáme?
L-karnitin je látkou, kterou si naše tělo dovede vyrobit samo (vzniká v játrech a ledvinách z esenciálních aminokyselin lysinu a methioninu za účasti vitaminů - niacin, pyridoxin, a vitamin C - a za spolupůsobení železa). Chybí-li kterákoliv z uvedených látek, produkce začne váznout.

Nejlepším vnějším zdrojem karnitinu je svalstvo savců. Relativně dobré množství je v rybách, kuřatech a mléce. Zelenina, ovoce, obiloviny a další rostlinné potraviny jej obsahují velmi málo.

Z celkově přijatého množství stravou naše tělo využije přibližně 65 - 75%. Jinými slovy pokud je naše strava skutečně pestrá, získáme přirozenými procesy karnitinu dostatek. Bohužel ne každý se může chlubit každodenní rozmanitostí svého jídelníčku.

Když navíc ještě připočteme některé negativní vlivy, které ovlivňují jeho množství v těle, zjistíme, že dodatečné užívání v podobě doplňkové výživy je téměř nutností.


10+1 důvod, proč užívat Karnitin:

  1. Podporuje detoxikaci těla – pravidelné užívání karnitinu výrazně pomáhá odstraňovat toxické látky

  2. Podporuje činnost imunitního systému

  3. Zvyšuje výkonnost buněk

  4. Pravidelné užívání karnitinu chrání srdečně cévní systém

  5. Stoupající věk - schopnost těla vytvářet L-karnitin se s věkem snižuje

  6. Zlepšuje metabolismus glukózy u diabetu typu II

  7. Zvyšuje aktivitu mozku – pravidelný příjem karnitinu ovlivňuje hladinu některých nervových přenašečů

  8. Snižuje tvorbu kyseliny mléčné ve svalech

  9. Podporuje procesy odstranění volných radikálů

  10. Pomáhá spalovat podkožní tuk


+1. Děti a mládež - schopnost těla syntetizovat L-karnitin se zcela rozvine až od 15 let věku.

Co byste ještě měli vědět o L-Karnitinu?

L-karnitin je ve vodě rozpustná látka a nadbytečné množství se vyloučí ledvinami do moči, stejně jako u vitaminů rozpustných ve vodě.

Karnitin: Tipy pro správnou výživuŠkola zdravého vaření