Migréna

Téměř každý člověk občas mívá bolesti hlavy, ale pouze necelých deset procent z těchto bolestivých stavů je skutečná migréna.

Nejčastějším typem jsou tenzí nebo vasomotorické bolesti (ty tvoří přes 90% všech bolestí hlavy). Migréna je naproti tomu těžká a pulsující bolest postihujíc většinou jen jednu polovinu hlavy – takový záchvat může trvat až několik hodin. Obecně většina bolestí hlavy je způsobena svalovým napětím, nejčastěji svalů krční páteře a trapézů. Příčina vzniku samotné migrény je pak nejčastěji připisována nadměrnému rozšíření nebo zúžení cév v mozku.

K vyvolávajícím faktorům, které mají na svědomí migrenózní bolesti, patří alergie, zácpa, stres, nadbytek i nedostatek spánku, změny počasí, ostré světlo, velké množství lidí, dokonce i výkyvy hladiny krevního cukru, bolesti zubů, hormonální změny a konzumace některých potravin.

K typickým příznakům migrény patří kromě prudké pulzující bolesti v oblasti spánku nebo za uchem také závratě, zvracení, bolesti břicha a nejasné vidění.

Víte, že… léčení bolesti hlavy acylpyrinem nebo jinými analgetiky porušuje časem přirozenou schopnost organismu potlačovat bolest?

Migréna - Tipy pro správnou výživuŠkola zdravého vaření