Mononukleóza

Mononukleóza je virové onemocnění, které postihuje vnitřní žlázy, především játra a slezinu. Projevuje se podobně jako angína, nejčastěji postihuje děti, u kterých má toto onemocnění mírný průběh, u dospívající mládeže jsou pak příznaky výraznější.

Nakazit se můžeme nejčastěji přenosem slin (kapénkovou nákazou), proto se mononukleóza označuje jako „nemoc z líbání“. Běžnými nepřímými způsoby nákazy jsou např. i skleničky a lahve popř. cigarety kolující mezi lidmi.

Virus způsobující toto onemocnění může do organismu proniknout již v dětství, aniž by vyvolal jakékoliv příznaky – jeho aktivaci může způsobit stres, snížení imunity nebo nervové vyčerpání.

Běžnými projevy tohoto onemocnění je zvětšení lymfatických uzlin, horečka, bolest hlavy, končetin a krku, nechutenství.

Léčba trvá přibližně 6 měsíců, z toho asi 1 měsíc musí být člověk doma, pak 2-4 měsíce držet dietu a dodržovat odpočinkový režim (není doporučena žádná fyzická aktivita).

V některých případech může léčba trvat i kratší dobu, za ideálních podmínek až 3 měsíce.

Mononukleóza v těle nezanechává následky, virus způsobující nemoc však v těle zůstává, i když jsou proti němu vytvořeny protilátky. Při snížené imunitě může mononukleóza vypuknout znovu, nikdy však už v takové síle jako poprvé.

Tipy pro správnou výživu

V průběhu klasické léčby je doporučená lehká a výživná strava - zeleninové polévky, celozrnné potraviny, ovoce, zelenina, libové bílé maso. Pokud v průběhu nemoci dochází k problémům s polykáním, doporučuje se polotekutá strava a pití po malých doušcích. Ve stravě je nutné vynechat tuky, které zatěžují játra, sladkosti, veškeré polotovary obsahující potravinářské přísady, smažená jídla, uzeniny, výrobky z bílé mouky, alkohol, kávu a černý čaj.
Z doplňků stravy je vhodné užívat spektrum antioxidantů (vitamín C, vitamín E, karoteny) a přípravky podporující imunitní systém – např. Echinacea, česnek aj.

Škola zdravého vaření