Opary

Opar je bolestivé onemocnění, při kterém se tvoří drobné puchýřky naplněné tekutinou. Objevují se nejčastěji na rtech, ale mohou být i v podobě vřídků na sliznici dásní, měkkého i tvrdého patra a dásní. Na vzniku oparu se podílí virus Herpes simplex – ten po nákaze přežívá v nervových gangliích a při oslabení organismu se může znovu projevit.

Klasické opary na rtech vyvolává virus Herpes simplex 1 (HSV1) – ten způsobuje vyrážku v oblasti trojklaného nervu na hlavě (nejčastěji postihuje rty a sliznici nosu). Je odlišný od viru Herpes simplex 2, který způsobuje opary v oblasti genitálií (přenáší se nejčastěji pohlavním stykem). Opary se objevují, když je imunitní systém oslaben (horečkou nebo virovou infekcí), mohou být však vyvolány i únavou, menstruací nebo stresem, v některých případech i pouhým pobytem na slunci, větru nebo stykem s mořskou vodou.

Opary jsou nakažlivé až do té doby, než puchýřky vyschnou a vytvoří se strupy.

Víte,že... opakované přikládání ledu na postižené místo pomáhá mírnit bolest a vysušovat opar?

Nedostatek jakékoli důležité látky může oslabit imunitní systém a každý, kdo je náchylný k častému výskytu oparů, by měl užívat následující kombinaci doplňkové stravy. Jednou z nejpropagovanějších látek je lysin – tato aminokyselina přímo potlačuje růst HSV-1, je možné ji užívat vnitřně i ve formě mastí. Kombinace třapatky (echinacea) a vitamínu C s bioflavonoidy podporuje imunitu našeho těla a předchází vzniku tohoto problému. Aplikace masti z meduňky lékařské snižuje pocity svědění a pálení.

Je vhodné také ze stravy vyřadit alespoň čokoládu, ořechy a želatinu.Škola zdravého vaření