Osteoporóza

Osteoporóza je stav, při kterém se zmenšuje hustota kostní hmoty, zeslabuje se struktura a kosti se pak snadno lámou.

Nejčastěji jsou tímto problémem postiženy ženy po menopauze, demineralizace kostí probíhá však i u mužské části populace, nejčastěji v období tzv. andropauzy (období mezi 50. a 70. rokem života, kdy dochází k výraznému úbytku tvorby mužského pohlavního hormonu testosteronu. Statistiky říkají, že u každého osmého muže staršího 50. let se projevují příznaky osteoporózy).

Příčin odvápnění kostí je hned několik – u žen je to právě pokles hladiny estrogenu po menopauze, kde úbytek produkce tohoto hormonu přímo ovlivňuje hustotu kostní tkáně.

Mezi další faktory, které ovlivňují celkový stav a kvalitu našich kostí, patří nedostatek cvičení a strava. Mezi oběma existuje úzká souvislost, bylo totiž prokázáno, že pravidelná fyzická aktivita spojená s dostatečným přísunem vápníku a bílkovin ve stravě přímo ovlivňuje stav kostní hmoty.

Častými příznaky postupující osteoporózy jsou bolesti zad, snadná lomivost kostí (nejčastěji zlomeniny kyčle a obratlů páteře), vytvoření hrbu (kyfóza) či výrazné zmenšení tělesné výšky. Nejzávažnější dopad na život mají zlomeniny krčku kosti stehenní - až jedné třetině pacientů se již nikdy nevrátí plná pohyblivost.





Osteoporóza - Tipy pro správnou výživu



Škola zdravého vaření