Osteoporóza - Tipy pro správnou výživu

Osteoporóza je stále nevyléčitelnou nemocí – existují však postupy, kterými je možné předcházet vzniku tohoto problému. Bohužel žádné jednotlivé opatření nedokáže vrátit stav kostní hmoty v průběhu osteoporózy do původního stavu, ale změna životního stylu včetně důsledného dodržování doporučených stravovacích návyků a doplňků stravy může zajímavě omezit vzniklé škody a zpomalit procesy demineralizace – vždy mějte na mysli, že čas a trpělivost jsou důležitými činiteli, jakákoli změna ve struktuře kostí se počítá na dlouhé měsíce.

Doporučené doplňky stravy mohou pomáhat posilovat kosti, je možné je užívat všechny jako doplněk hormonální léčby i s předepsanými klasickými léky.

Vápník je životně důležitý pro udržování silných kostí, vybírejte takový přípravek, který obsahuje jeho organickou formu (je lépe využitelná než anorganické soli). Vitamín D zajišťuje dobré vstřebávání vápníku, jeho dostatečné množství získáte pravidelným pobytem na slunci (postačí 15 minut denně).

Nezbytný je také dostatečný přísun bílkovin stravou (přibližně 1 gram na kilogram tělesné váhy). S tím se pojí pravidelné fyzické cvičení (je prokázáno, že nejúčinnější pohybovou aktivitou pro udržení pevných kostí je chůze a cvičení s činkami).

Upozornění: Pokud užíváte léky na ředění krve, vyhýbejte se doplňkům obsahující vitamín K (zvyšuje krevní srážlivost).Škola zdravého vaření