Paradentóza

Společně se zubním kazem je paradentóza nejčastější formou poškození chrupu - statistiky říkají, že po 30. roku života je tímto problémem postiženo přes 80% populace.

O co se tedy jedná?

Paradentóza je běžné poškození vazivového a kostního závěsného aparátu zubů. O této nemoci většina z nás vůbec neví, často probíhá bez bolestí. Prvními příznaky bývá krvácení z dásní při jídle nebo čištění zubů, které pak mohou vyústit v bolestivé otoky s pravidelným krvácením, zápachem a nepříjemnou chutí v ústech, zvýšenou citlivost zubů na teplo a chlad, v pokročilých fázích i viklání zubů až jejich ztráta. Velmi často dochází ke vzniku mezer mezi zuby a odhalování jejich krčků.
Příčiny vzniku paradentózy jsou stejné jako u zubního kazu – je to tvorba plaku, ve kterém se nachází bakterie. Pokud sníme nějakou sladkost, vyprovokujeme tím tvorbu a činnost baktérií vylučují látky (kyseliny), které rozpouštějí vnější minerální vrstvu zubů. Navíc dochází i k tvorbě látek, které poškozují pojivové tkáně a vzniká zánět dásně.

Paradentóza - Tipy pro správnou výživu

Pokud zjistíte, že máte zuby napadené paradentózou, je nejvyšší čas upravit svůj jídelníček. Nejdůležitější je vynechat všechny potraviny obsahující jednoduché cukry - tzn. sladkosti, čokoládu, med, i bílé pečivo, dále alkohol a kyselé potraviny. Začněte konzumovat syrovou zeleninu, ovoce a různé celozrnné produkty. Pravidelně (po každém jídle) odstraňujte zubním kartáčkem plak, používáním zubních nití odstraníte jeho zbytky v prostorech mezi zuby. Při dodržování těchto hlavních zásad společně s ústní hygienou je možné po několika měsících bolestivé stavy zklidnit a postupné zhoršování stavu pozastavit.Škola zdravého vaření