Pásový opar

Pásový opar

Pásový opar (herpes zooster) je bolestivé onemocnění způsobené stejným virem (varicela), který vyvolává plané neštovice. Po proběhlém onemocnění planými neštovicemi virus nehyne, ale přežívá v nervových buňkách. Při oslabení organismu se může reaktivovat a způsobit pásový opar – ten se vyznačuje bolestivými shluky puchýřků na kůži. Nejčastěji je postižena kůže břicha, hrudníku či zad, ale může dojít k výsevu vyrážky kdekoliv na těle. Pásový opar sám není nakažlivý, ale z otevřených puchýřků se může na děti nebo na dospělé, kteří plané neštovice neprodělali, přenést virus a nakazit je tímto onemocněním. 

Mezi některé další symptomy (ačkoli téměř vždy s mírným průběhem) mohou patřit:

 • zmatenost
 • únava
 • horečka
 • bolesti hlavy
 • ztráta paměti
 • podrážděný žaludek či bolesti břicha
Předpokládá se, že virus, který je příčinou pásového oparu, se revitalizuje v okamžiku, kdy je náš imunitní systém oslaben – věkem, stresem, různými nemocemi či užíváním léků. Doposud však není známo, co vede ke změně v chování viru a vyvolání příznaků.

Nemoc postihuje především starší a oslabené jedince, u kterých se projevuje nejčastěji svěděním, zarudnutím kůže, celkovou únavou, horečkou. Po několika dnech puchýřky zasychají a mění se ve strupy, u některých lidí však i v tomto stadiu může přetrvávat bolestivost.

Jaké jsou komplikace pásového oparu?

Komplikace jsou mnohem častější a závažnější, pokud má pacient oslabený imunitní systém. Mezi některé závažné mohou patřit:

 • Infekce - do vyrážky se může dostat infekce. Obvykle v takovém případě postačí antibiotika.
 • Ztráta pigmentace - po zmizení vyrážky mohou na kůži zůstat bílé skvrny
 • Zjizvení - puchýře mohou někdy zanechat jizvy, je to však poměrně neobvyklé
 • Ramsay-Huntův syndrom - infikování obličejových nervů. Nástup této infekce může být poměrně děsivý - někteří lidé se mohou domnívat, že se jedná o mrtvici. V takovém případě je nutné jednat rychle, protože ve vzácných případech to může vést k trvalé slabosti obličejových nervů či ztrátě sluchu. Mezi příznaky Ramsay-Huntova syndromu patří bolesti ucha, hluchota, závratě či ochrnutí obličeje. Bolesti se obvykle zmírní do 48 hodin.
 • Encefalitida (zánět mozku) - pacient má velmi vysokou horečku, je zmatený, má bolesti hlavy, letargii a pociťuje slabost končetin. Toto onemocnění je však poměrně vzácné.
 • Postherpetická neuralgie - může být důsledkem poškození nervových vláken. Poškozená vlákna nejsou schopna odesílat nervové impulzy z kůže do mozku. Impulzy se stávají zmatenými, což způsobuje bolest - neuralgii - která může přetrvávat i dlouhou dobu poté, co již ostatní příznaky vymizely.

Tipy pro správnou výživu

Léčení pásového oparu se soustřeďuje na ošetření akutních projevů tohoto onemocnění, kdy je nutné užívat doplňky až po zahojení puchýřků a k léčení přetrvávajících bolestí po proběhlé infekci (ty mohou trvat měsíce a někdy i roky).

Doplňky užívané k léčení akutních projevů tvoří dvě skupiny – prostředky užívané lokálně na postižená místa a prostředky užívané vnitřně k posílení imunitního systému a lepšímu hojení zanícené kůže a nervů.

Kombinace některých výrobků aplikovaných na kůži mohou přinést rychlou úlevu – doporučuje se gel aloe vera kombinovaný s olejem s vysokým obsahem vitamínu E. Obě látky zklidňují a utišují bolesti a svědění, podporují hojení kůže a snižují pravděpodobnost druhotného infikování kůže poškozené virem.

K vnitřnímu léčení je vhodné užívat některé antioxidanty – velmi účinný je vitamín C kombinovaný s bioflavonoidy (minimálně 1 gram vitamínu C denně rozdělit do několika dávek). Imunitní systém podpoříte také užíváním extraktů echinacei (třikrát denně 200 mg) a omega-3 kyselin (2 gramy denně).

Aminokyselina lyzin (třikrát denně 1000 mg) a stopový prvek selen (dvakrát denně 50 mcg) podporují růst zdravé kůže a celkově urychlují procesy hojení.

Všechny potravinové doplňky lze užívat společně s předepsanými léky.

Ilustrační obrázek: © Pixmac.czŠkola zdravého vaření