Poruchy erekce

Statistiky říkají, že každý čtvrtý muž nad 50 let má občas problém s erekcí, erektilní dysfunkce však není vzácností ani u mnohem mladších mužů.

Hlavní příčinou tohoto pro muže citlivého problému je nedostatečný krevní oběh a porucha průtoku krve penisem, nejčastěji jako důsledek aterosklerotických změn – ty jsou způsobeny mnoha různými faktory, zejména kombinací nevhodného stravování, kouření a nedostatku pohybu. K dalším častým příčinám v tomto věku patří cukrovka, onemocnění prostaty popř. i vedlejší účinky některých léků.

Část případů je způsobena psychologickými příčinami, kde největší roli hraje stres (ten je naopak jednou z nejčastějších příčin poruch erekce u věkově mladší kategorie mužů). Pokud jsou příčiny psychické, není důvod k velkému znepokojení, je možné tento problém úspěšně odstranit.

Víte,že... doplňky, které pomáhají upravit průtok krve v penisu, mohou také pomáhat v prevenci aterosklerotických změn v cévách, protože pro obě onemocnění jsou typické ucpané cévy?

Protože k erekci dochází i samovolně ve spánku, je možné určit, zda je problém čistě fyzický nebo spíše psychický. Nejznámějším je test s poštovní známkou, kdy před spaním obtočíme kolem penisu proužek ze známek a konce slepíme. Dojde-li k noční erekci, bude proužek známek přetržen a příčina erektilní dysfunkce bude převážně psychického rázu. Tato příčina bývá nejčastěji vázána na stres a je možné ji bez větších komplikací odstranit.

Pravidelné užívání mírně vyšších dávek vitamínu C pomáhá rozšiřovat cévy, takže může dojít ke zvýšenému průtoku krve. Podobné účinky mají i běžně dostupné omega-3 kyseliny a lněný olej. Extrakty z jinanu dvoulaločnatého (ginko biloba) zlepšují především průtok krve mozkem, mohou však mírně ovlivnit i kvalitu samotné erekce. Jedna z nejčastěji používaných přírodních látek pochází z kůry afrického stromu Corynanthe yohimbe, prodávaná pod obchodním označením yohimbin. Výrazně zvyšuje průtok krve spodní dutou žílou a přímo ovlivňuje samotnou erekci. Její nevýhodou je v současné době špatná dostupnost na českém trhu a rychlá „návykovost“ – organismus si zvykne na podávanou dávku a množství tohoto přípravku je pak nutné zvyšovat.

Častá doporučení ze strany odborníků směřují na pravidelnou pohybovou aktivitu – cvičením zlepšíte průtok krve v těle, zvýšíte si energii a snížíte stres. Také nadměrné kouření a přemíra alkoholu se negativně podepisují na mužské potenci – výzkumy dokonce prokázaly, že kouření zvyšuje riziko impotence až o 30 procent u mužů od 30 do 50 let.

Hitem posledních let jsou léky přímo ovlivňující erekci, mezi nejznámější patří viagra – její výrobce sice netestoval její nesnášenlivost s fytoterapií, ale neexistují žádné zprávy o tom, že by přírodní doplňky stravy účinek tohoto léku rušily.Škola zdravého vaření