Prostata

Prostata neboli předstojná žláza je malý orgán, který se nachází mezi močovým měchýřem a konečníkem a obklopuje močovou trubici. Její funkce spočívá v tom, že produkuje prostatickou tekutinu, která vyživuje a transportuje spermie. Prostata prodělává během života muže mnoho změn - při narození je velká asi jako hrášek, do puberty dojde jen k mírnému zvětšení. Pak se ale začne poměrně rychle zvětšovat, po dvacátém roce života dosáhne normální velikosti a tvaru v dospělosti - přibližně velikosti vlašského ořechu.

Prostata je však také místem nejčastějšího výskytu problémů mužské močopohlavní soustavy – po 50 roce života se u většiny mužů začne znovu zvětšovat (to je podmíněno množením a dělením buněk) – dochází ke vzniku velmi častého problému, se kterým se mužská část populace potýká - benigní hyperplazie prostaty (nezhoubné onemocnění prostaty způsobené jejím zvětšením). Tento typ problému se nejčastěji projevuje pocity namáhavé močení popř. bolestmi nebo drážděním při močení.

Dalšími často se vyskytujícími problémy s prostatou jsou prostatitida (akutní nebo chronický zánět prostaty) a rakovina prostaty. Nejčastější příčinou prostatitidy bývá bakteriální infekce, může být i průvodním jevem některých pohlavních nemocí.

Zvětšení prostaty popř. její zánět může ohrozit i funkci ledvin.


Prostata - Tipy pro správnou výživuŠkola zdravého vaření