Psoriáza

Psoriáza neboli lupénka je chronické nenakažlivé onemocnění kůže, které se projevuje ohraničenými, zarudlými šupinatými ložisky, které jsou obvykle pokryty bělavými nebo stříbřitými šupinkami. Nejčastěji se vyskytují na dolních a horních končetinách (lokty, kolena, bederní a hýžďová krajina) a ve vlasové části pokožky. Tyto plochy většinou nesvědí ani příliš nebolí. Postiženy mohou být i nehty na rukou i na nohou, které jsou často zbarveny dožluta.

Lupénka se většinou objevuje mezi desátým až třicátým rokem života, může však vypuknout kdykoli. Přibližně 15 procent pacientů má vyrážku tak rozsáhlou a závažnou, že jim působí značné obtíže a znemožňuje normální život. Asi v pěti procentech případů se mohou objevovat i otoky a bolesti kloubů, které jsou podobné revmatoidní artritidě.

Samotná příčina vzniku psoriázy není doposud přesně známa (přičítá se genetickým faktorům), je prokázáno, že ji mohou vyvolat některé vnější projevy jako stres, sluneční záření, konzumace alkoholu, poranění kůže, některé léky, candidóza (pomnožení kvasinek a plísní ve střevech) apod. Obecně lze říci, že lupénka je projevem oslabení imunitního systému.

Proces vzniku tohoto onemocnění vypadá následovně: U nemocných trpících lupénkou se kožní buňky určitých částí těla obnovují mnohem rychleji než normálně. Tyto kožní buňky vznikají v hlubokých vrstvách kůže a na povrch se dostávají přibližně za 28 dní, kde se postupně odlupují. Na plochách kůže postižených psoriázou však tento proces trvá jen osm dní a nové buňky se hromadí tak rychle, že nemají čas dozrát. Výsledkem je pak zarudlá a zanícená kůže pokrytá bělavými šupinkami. Tento důvod, proč na určitých místech rostou kožní buňky rychleji, není doposud bohužel známý.

Víte, že...

Kuřáci se spotřebou nad 20 cigaret denně jsou dvakrát náchylnější ke vzniku lupénky než nekuřáci? Až čtvrtina všech případů psoriázy může být spojená s kouřením.

Psoriáza - Tipy pro správnou výživu



Škola zdravého vaření