Psoriáza - Tipy pro správnou výživu

Pro zlepšení stavu psoriázy se snažte dodržovat následující postupy:

  • pravidelně se sluňte – 15-30 minut slunečního záření denně může zlepšit psoritický výsev během šesti týdnů. Nezapomeňte používat krém s vysokým ochranným faktorem (20 a více).
  • v zimě používejte zvlhčovač vzduchu – suchý vzduch může být příčinou zhoršení stavu lupénky.
  • na postižená místa používejte hydratační krém, zabráníte tím vysýchání kůže a svědění.

Existují i doplňky stravy, které účinně pomáhají zvládnout projevy tohoto onemocnění – je potřeba mít na mysli, že příznivé účinky se dostavují až po delší době doporučené suplementace (2-4 měsíce). Všichni nemocní by měli užívat multivitamínový a multiminerální přípravek s obsahem chrómu a selenu.

Jednou z nejdůležitějších látek užívaných při tomto problému jsou omega-3 mastné kyseliny – základní doporučení by mělo směřovat na pravidelnou konzumaci jídel bohatých na nenasycené mastné kyseliny – tučné ryby popř. izolovaný rybí tuk a lněný olej lisovaný za studena. Pokud budete užívat tobolky s obsahem omega-3 kyselin, základní denní dávkou by měly být 2 g rozdělené do několika dávek. Bylo prokázáno, že omega-3 mastné kyseliny blokují v našem těle negativní účinky kyseliny arachidonové, která je jednou z příčin rozvoje této nemoci.

Pravidelným příjmem důležitých antioxidantů – především vitamínu C (celkem 1 g denně rozdělit do několika dávek) a vitamínu E (vždy volte pouze jeho přírodní formu) - může zabránit poškození kožních buněk.

Nezapomeňte ani na zinek, který je nedílnou součástí antioxidačních enzymů, které si naše tělo samo vytváří a které významně podporují imunitní systém (základní doporučená denní dávka je 15 mg, při podpůrné léčbě lupénky je vhodné užívat až 30 mg).

Stejně jako u jiných kožních problémů může i při léčbě psoriázy dojít k přechodnému zhoršení stavu – léčba lupénky je velmi zdlouhavým procesem, mějte proto trpělivost a v užívání jednotlivých přípravků popř. jejich kombinace nepřestávejte.



Škola zdravého vaření