Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu

Kosti a vazy v zápěstí (carpus) tvoří cestu nazývanou „karpální tunel“. Prochází jím nerv (nervus medianus), který řídí citlivost a pohyblivost celé ruky a ovládá svaly a šlachy spojující ruku a paži a předloktím. Dojde-li z různých důvodů k zúžení tohoto tunelu a ke stlačení nervů, vznikají bolesti, slabost, snížená citlivost ve všech prstech (pocity brnění, mravenčení nebo pálení). Tyto příznaky mohou někdy také vyzařovat směrem vzhůru až do paže a ramene a mohou trvat i několik měsíců.

Syndrom karpálního tunelu je většinou tlakové poškození, které může vzniknout mechanickým poškozením (poranění zápěstí), přetěžováním rukou popř. zánětem šlach a vazů uvnitř zápěstí, které pak otečou a stlačí procházející nerv. V posledních letech se stále častěji objevují případy vzniku syndromu spojené s přetížení ruky při práci s myší počítače. Dalšími možnými příčinami vzniku tohoto problému jsou hormonální změny (užívání antikoncepce, těhotenství, menopauza) – mohou podporovat zadržování tekutin, které vyprovokují či zhorší příznaky této nemoci.

Také cukrovka, snížená činnost štítné žlázy nebo revmatoidní artritida mohou vyvolat tyto příznaky. Ty se mohou objevovat postupně nebo náhle. Lidé postižení tímto problémem uvádí, že bolesti jsou nejčastější v noci.


Víte, že… sůl podporuje zadržování vody, která tak přispívá ke vzniku otoku a zhoršuje celkové příznaky syndromu karpálního tunelu? Snížení přísunu soli ve stravě může proto zlepšit celkový stav.

V okamžiku, kdy se bolesti začnou objevovat pravidelně, přikládejte na zápěstí led. Tyto obklady opakujte v pravidelných intervalech, snížíte tím bolest a urychlíte odstranění zánětu.

Provádíte-li opakovanou činnost rukama, pravidelně ji přerušujte, často ohýbejte prsty a protřepejte ruce.

Velmi cenným pomocníkem při odstraňování problémů spojených se syndromem karpálního tunelu může být vitamín B6 – bylo zjištěno, že jeho nedostatek může zvyšovat vnímavost k bolestem. Tato látka je také důležitá k udržování zdravé nervové tkáně (zmírňuje zánětlivé projevy a upravuje krevní oběh). Dále zvyšuje tvorbu GABA (gama-aminomáselné kyseliny), která pomáhá zvládat pocity bolesti. Doporučená dávka je třikrát denně 50 mg.

Účinky vitamínu B6 podpoříte užíváním bromelinu, což je enzym obsažený v syrovém ananasu. Má silné protizánětlivé účinky a současně potlačuje projevy bolesti. Užívejte 200-500 mg denně.

Ilustrační obrázek: © Pixmac.czŠkola zdravého vaření