Ultrafialové lampy

Prakticky nejúčinnější metodou, jak vodu zbavit různých mikroorganismů, je ošetřit ji ultrafialovým zářením. V současné době tuto možnost využívá stále větší počet domácností i firem.

Ultrafialové záření je neviditelné elektromagnetické záření o vlnové délce 100-400 nm a frekvenci 1015 až 1017 Hz. Je součástí slunečního spektra (méně než 5%) a nachází se mezi viditelným slunečním zářením a rentgenovými paprsky. Je tvořeno třemi složkami - UVA (320 – 400 nm, může vyvolat podráždění pokožky), UVB (280 – 320 nm, silnější záření s vyšší intenzitou, častou příčinou spálení od slunce) a UVC ( pod 280 nm, je nejsilnější a nejvíce škodlivou složkou). V přírodě je většina UVB a UVC záření je pohlcena ozónovou vrstvou.

Pokud je UV záření dostatečně intenzívní, dokáže účinně zlikvidovat prvoky, viry i baktérie tak, že poškodí jejich genetický materiál, enzymy a proteiny. Napadený mikroorganismus pak ve velmi krátké době umírá. Nejčastěji se používají lampy, které vyzařují UV světlo o vlnové délce 253,7 nm (jedná se o UVC záření, které se označuje jako germicidní - to znamená, že ničí bakterie, viry a jiné patogeny rozkladem jejich DNA a tím zabrání jejich dalšímu rozmnožení). Výrobci těchto zařízení tvrdí, že dokáže zničit téměř 99,9% všech bakterií, virů, prvoků a jejich cyst. Čím vyšší je dávka UV záření (uvádí se minimálně 16 mJ/cm2) a delší expozice (tj. pomalejší průtok vody filtrem), tím je čistění efektivnější.

Lampy by měly být umístěny v křemíkovém pouzdře, které slouží k udržování teploty a současně zabraňuje přímému kontaktu UV lampy s vodou.

Ultrafialové lampy mají tu výhodu, že nevyžadují téměř žádnou údržbu, mají poměrně dlouhou životnost (nad 5000 hodin) a nízkou spotřebu elektrické energie (v rozmezí od 20 do 60 wattů). Tato metoda dezinfekce také nemění chemické ani fyzikální vlastnosti vody, nemá vliv na její chuť ani na obsah minerálů ve vodě. Tímto způsobem je možné ošetřit poměrně velké množství vody za velmi nízkých nákladů. Protože tento způsob úpravy likviduje pouze živé mikroorganismy, většina výrobců kombinuje lampy pro zvýšení celkové účinnosti s uhlíkovým nebo keramickým filtrem.

UV lampy jsou považovány za velmi účinnou metodu dezinfekce s okamžitým účinkem, bez použití toxických a drahých chemikálií a jsou mimořádně spolehlivé.

Tipy pro výběr vodních filtrů


Škola zdravého vaření