Voda - základ života

Všichni víme, že voda je základem života. Každá buňka našeho těla potřebuje vodu, aby mohla správně fungovat.

Voda v organismu přepravuje základní živiny (vitamíny, minerály,bílkoviny, glukózu), pomáhá regulovat tělesnou teplotu tak, že tělo chladí, když je teplo, a izoluje ho, když je venku zima. Voda také umožňuje buňkám, aby si udržely svou strukturu a dodává jim kyslík, chrání orgány a absorbuje nárazy na ně, čímž minimalizuje jejich zatížení a poškození, pomáhá tělu zbavovat se toxických látek.

V neposlední řadě je hodnotným zdrojem důležitých minerálů, jako jsou vápník, hořčík, mangan, fluoridy, kobalt apod.

Faktem je, že bez jídla můžeme žít celé týdny, ale bez vody zemřeme během několika dní. Je prokázáno, že 1% nedostatek vody v těle vyvolává žízeň, 5% deficit způsobuje zvýšenou teplotu a smrt organismu nastává přibližně u 20% ztráty tekutin.

Je smutné, když budeme konstatovat, že i přes nesmírně důležité funkce, kterou voda na naší planetě zastává, ne všichni dodržují její optimální příjem. Lidé si často neuvědomují, že řádná hydratace zlepšuje koncentraci a dobu reakce (především při fyzickém cvičení) a současně zvyšuje počet kalorií spálených při každodenní činnosti. Voda tělu pomáhá zbavit se nadměrného sodíku, který může způsobit zadržování vody.

Některé studie dokonce prokázaly vztah mezi vysokou spotřebou vody a menším rizikem výskytu drobných onemocnění, jako jsou nachlazení, zácpa a záněty močových cest, ale i závažnějších onemocnění, jako jsou ledvinové kameny a rakovina. Jsme neustále zaplavováni různými dietami a návody, jak účinně zhubnout, ale ne všichni si uvědomují, že voda nám může pomoci skutečně zhubnout (lidé si často pletou žízeň s hladem, takže často svačí, když ve skutečnosti mají žízeň, nikoliv hlad. Ze studií vyplývá, že lidé, kteří pijí velké množství vody, mají většinou menší hlad).

Ať nemluvíme jenom o zdraví - voda napomáhá hydrataci kůže a ta je díky tomu jemnější, měkčí, pružnější a bez vrásek (ke kůži se voda dostává až nakonec. Když se organismus nedostane dost vody, kůže pocítí důsledky dříve, než kterýkoli jiný orgán) – takže dostatečnou hydratací vstříc naší kráse!Škola zdravého vaření