Z pesticidů hrozí dětem rakovina

Vědci z univerzity v Liverpoolu zjistili, že i nízké koncentrace pesticidů, které se považují za neškodné, mohou způsobit u maličkých dětí rakovinu. I nízké hodnoty chemikálií v pesticidech a plastech totiž mohou ovlivnit prenatální vývoj dětí a zvýšit pravděpodobnost vzniku rakoviny v pozdějším věku, napsal deník Guardian.
Souvislost mezi nízkými hodnotami pesticidů a rakovinou byla předmětem diskuzí již dříve. Britské centrum pro výzkum rakoviny však nyní doporučuje lidem, aby výsledky této studie brali s rezervou, a tvrdí, že je potřeba další výzkum. Podle vědců, kteří novou studii zpracovali, jsou ale zjištěné důkazy postačující k tomu, aby se rodiče raději snažili vyhnout potravinám kontaminovaným pesticidy. Rovněž by se měly přehodnotit normy na povolená množství chemikálií. Výzkum totiž podle vědců ukázal, že je podhodnoceno, jak jsou pesticidy nebezpečné dětem.
Chemikálie z pesticidů a plastů se navíc také hromadí v mateřském mléce, což ohrožuje kojené děti, řekli vědci. Profesor Vyvyan Howard, jeden z autorů studie, však řekl, že výhody kojení přesto převáží riziko pesticidů a že by žádná matka neměla kvůli obavám přestat kojit, píše Guardian.
Již dříve se objevily důkazy, že někteří lidé by mohli mít v genech vyšší citlivost vůči chemikáliím. "Nejcitlivější jsou pravděpodobně vyvíjející se plody, děti a adolescenti, dále také lidé s dědičným sklonem ke vzniku rakoviny spuštěné nějakou škodlivinou," píše se ve studii. "Nejspíš nadešel vhodný čas, aby vláda přijala opatření předběžné opatrnosti vůči sloučeninám, kterým jsou lidé vystaveni a které mohou mít dlouhodobý efekt na lidské zdraví, a to i v nízkých koncentracích," cituje Guardian studii.
Profesor John Toy, ředitel Britského centra pro výzkum rakoviny, Guardianu řekl: "Lidé by neměli být kvůli této studii vystrašení - je to jen souhrn již dříve publikovaných výzkumů a neobsahuje nová zjištění. Autoři pouze naznačili, že je pravděpodobné, že jisté chemikálie mohou být spouštěcím faktorem pro rakovinu, ale nedodali pro to přesvědčivý vědecký důkaz." Jamie Page, ředitel Společnosti pro prevenci rakoviny, která studii podpořila, však namítá: "Tento výzkum je velice potřebný a ukazuje, že mezi chemikáliemi a rakovinou je souvislost. Náš názor je, že pokud chceme nějak pokročit v boji s rakovinou, je třeba omezit expozici lidí škodlivým látkám."
Peter Melchett z Asociace zemědělské půdy řekl, že studie odráží výsledky výzkumů z celého světa. "Jiní vědci zjistili, že děti, které jedí biopotraviny, v sobě mají pesticidů málo. Pokud se chcete pesticidům vyhnout, jezte biopotraviny," řekl podle deníku Guardian Melchett.

Hana Hermová
Zdroj: www.ecomonitor.czŠkola zdravého vaření