Zánět močových cest

Infekce močových cest (cystitida) je nepříjemné a často se vyskytující zánětlivé onemocnění močového měchýře a močových cest. Tento problém postihuje mnohem častěji ženy – statistiky říkají, že každá pátá žena je tímto onemocněním postižena alespoň jednou ročně.

Zánět močových cest je důsledkem bakteriální infekce, kdy nejčastějším původcem je bakterie Escherichia coli.

Normální moč je sterilní – neobsahuje žádné bakterie (pouze cestou z močového měchýře smývá malé množství bakterií ze sliznice močové trubice). Pokud však dojde k rozmnožení těchto bakterií (příčinou může být oslabený imunitní systém, špatná osobní hygiena, těhotenství, nevhodná antikoncepce i podráždění některými šampóny a pěnami do koupele), mohou vyvolat nepříjemný zánět.

Nejčastějšími příznaky je časté močení, pocity pálení a bolesti při močení, bolesti na konci močení, bolesti v podbřišku. Moč je většinou kalná a zapáchající, někdy s příměsí krve.
Často dochází ke zvýšení teploty.

Léčení zánětu by mělo být okamžité, většinou vyžaduje antibiotika, protože opakované problémy tohoto charakteru mohou vést k vážnému onemocnění ledvin.

Podpůrná léčba doplňky výživy by měla přijít okamžitě při prvních známkách pálení při močení. Mezi účinné přípravky patří vitamín C (pomáhá okyselit moč, takže se močový měchýř stává méně příznivým prostředím pro patogenní bakterie). Mezi nejsilnější přírodní antibiotika se svými účinky oprávněně řadí extrakty z grepových jader – většinou jsou účinnější v tekuté podobě, s bakteriální infekcí si poradí velmi rychle.

V průběhu léčby tohoto onemocnění dodržujte pravidelný a dostatečný příjem tekutin (čistá voda) – zvýší se průtok moči, která vyplaví škodlivé látky z močových cest. Je také důležité udržovat zevní pohlavní ústrojí a krajinu kolem konečníku čistou a suchou (tuto oblast omývejte vždy zpředu dozadu, abyste zabránili zavlečení bakterií do močových cest). Před pohlavním stykem a po něm se vždy omyjte. Noste raději bavlněné prádlo, které umožní tělu dýchání, snížíte významně riziko rozšíření infekce. Také se vyhněte používání parfemovaných výplachů a intimsprejů, u citlivějších osob mohou dráždit močové cesty.

Ze stravy vylučte alkohol, kávu a silně kořeněná jídla.Škola zdravého vaření